Le Verger 2021
Vaucluse

ØKOLOGISK. Veganer-venlig

Område: IGP Vaucluse – Rhône

Druer: 70% Viognier & 30% Roussanne (høstet manuelt)

Alkohol: 13,5%

”Le Verger” er gylden med aroma og smag af grønne frugter, hvide blomster, citrus, eksotiske frugter, tørrede bær og honning. Vinen er livlig med en rund krop i god balance med cremet frugtrig friskhed.

Le Verger er god som apéritif eller til skaldyr, sushi og grillet fisk.

Domaine de la Palud, beliggende syd for byen Orange i Rhône området producerer Marie-Laure Grangeon topvine med  ”know-how” overleveret fra hendes forfædre. Domaine de la Palud er familens ejendom siden 1841 og forud for det tilhørte vingården en provencalsk adelig familie i fem århundreder. På vingården er der stadig en bygning (et tårn) tilbage fra det 14. århundrede.

Marie-Laure Grageons vine er pragteksemplarer på, hvad vine fra Châteauneuf-du-Pape distriktet og Côtes du Rhône har at byde på.

98,00 kr.

Kategorier , , ,
Scroll to Top

Bekræft at du er over 18 år

Vi bruger cookies for at kunne give dig den bedste oplevelse. Ved at bruge vores side accepterer du brugen af cookies.