Gratis Fragt ved køb over 999 kr.  |  Vi sælger vin i grupper af 3 flasker, det vil sige, at du køber enten 3, 6, 9 osv.

LEVERING: 1-3 hverdage eller afhent efter aftale i nordhavn

La Clairière
Vaucluse

ØKOLOGISK. Veganer-venlig.

Område: IGP Vaucluse – Rhône

Druer: Grenache, Cinsault, Syrah, Mourvèdre & Rousanne

Alkohol: 13%

”La Clairière” har en flot lyserød farve med næse af lime, stikkelsbær og tørret abrikos og tilsvarende smag suppleret med noter fra røde bær. Flasken i sig selv er dekorativ, og hvis man holder om halsen og vender den om, kan den bruges som en sjov ”buket” til værtindegave. Druerne høstes tidligt om morgenen for at bevare friskhed.

La Clairière er god som apéritif eller til salatretter, carpaccio og grillet fisk.

Domaine de la Palud, beliggende syd for byen Orange i Rhône området producerer Marie-Laure Grangeon topvine med  ”know-how” overleveret fra hendes forfædre. Domaine de la Palud er familens ejendom siden 1841 og forud for det tilhørte vingården en provencalsk adelig familie i fem århundreder. På vingården er der stadig en bygning (et tårn) tilbage fra det 14. århundrede.

Marie-Laure Grageons vine er pragteksemplarer på, hvad vine fra Châteauneuf-du-Pape distriktet og Côtes du Rhône har at byde på.

112,00 kr.

Kategorier , , ,
Scroll to Top

Bekræft at du er over 18 år

Vi bruger cookies for at kunne give dig den bedste oplevelse. Ved at bruge vores side accepterer du brugen af cookies.