Château Barbanau, “La Girafe Verte” 2020
AOP Côtes de Provence
ØKOLOGISK & BIODYNAMISK. Veganer-venlig
Område: AOP Côtes de Provence
Druer: Syrah, Grenache & Cinsault (høstet manuelt)
Alkohol: 12,5%
”La Girafe Verte” (Den Grønne Giraf) er Château Barbanau’s kærlighedserklæring til naturen. Her er fokus på ressourceforbrug ved at være tappet på flaske i relativt tyndt genanvendt glas, kapsel og prop i genanvendt materiale og pakket i kasser af genanvendte kartonfibre.
La Girafe Verte er ligesom en Provence rosé skal smage. Sommerduftende med dejlig smag af citrus, fersken og abrikos.
La Girafe Verte er god som apéritif og til snacks, salatretter samt fiskeretter.
Château Barbanau ligger i hjertet af Côtes de Provence i det solrige middelhavsklima. Det hele startede omkring 1889, da Sophies oldefar valgte at blive vinproducent.
Sophie Simonini har siden hun lavede sin første vin tilbage i 1989 arbejdet for at bevare Barbanaus historie. Hun elsker Sydafrika og har tilbragt meget tid sammen med hendes mand der. Sophie elsker naturfotografering, og hendes mand har en stor interesse for ornitologi. Familiens ånd symboliserer kærlighed og respekt for naturen, terroiren og for kunsten at fremstille kvalitetsvine.
118,00 kr.